Kreditori

Privātpersonas vai juridiskas personas, kas aizdod naudu kredītņēmējam jeb debitoram ir kreditori. Nauda tiek aizdota, ieturot par dokumentu vai darījuma noformēšanu komisijas maksu un/vai nolīgto procentu likmi. Visi maksājumi, to veikšanas kārtība, kā arī citi nosacījumi ir atrunāti kredītlīgumā. Kreditors naudu aizdod ar mērķi nopelnīt, savukārt debitors aizņemas, lai apmaksātu rēķinus vai piepildītu savus mērķus. Atkarībā no Jūsu vajadzībām varam izdalīt divu veidu kreditorus:

  • Nebanku aizdevēji – aizdod salīdzinoši nelielas naudas summas (no 50 eur līdz 4000 eur bez ķīlas vaikreditori-saraksts vairāk pret ķīlu). Naudu bieži var saņemt jau tajā pašā dienā, bet nereti pat mazāk kā stundas laikā.
  • Bankas – var aizdot ļoti lielu līdzekļu apjomu (no dažiem desmitiem līdz vairākiem simtiem tūkstošu vai pat miljonus). Naudas pārskaitījumu ātrums atkarīgs no izvēlētā aizņēmumu veida, summas un līdzšinējās sadarbības ar kredītiestādi (var būt vajadzīgas variākas dienas).

Izvēloties kreditoru, jāņem vērā, ka nebanku kreditori visbiežāk ir augstākas procentu likmes, sevišķi īstermiņa aizdevumiem. Aizņemoties uz 1 mēnesi procentos var nākties maksāt 10% no aizdevuma summa vai vairāk. Izdevīgāki ir īpašie piedāvājumi, kas parasti attiecas tikai uz jaunajiem klientiem un sniedz iespēju īstermiņā aizņemties bez procentiem. Komercbankas piedāvā zemakus procentus un specializējas, galvenokārt, uz ilgtermiņa aizdevumiem, taču piedāvā arī kredītkartes, patērētāju aizdevumus u.c. finanšu pakalpojumus. Vērtējot, kurš piedāvājums izdevīgāks, pievērsiet uzmanību gada procentu likmei (gpl). Šis raksturlielums ļauj objektīvi salīdzināt dažādus pakalpojumus un parāda, kurš lētāks, pie nosacījuma, ka izvēlēts vienāds atmaksas termiņš. Piemēram, aizdevumi, ko izsniedz nebanku kredītu uzņēmumi visbiežāk būs augstāka gpl nekā aizņēmumiem, ko piedāvā kredītiestādes.

Ilgtermiņa kreditori – bankas  ir ar mieru aizdot naudu uz laiku līdz 20, 30 vai pat 40 gadiem (pērkot mājokli uz nomaksu). Ne-banku kreditoru piedāvājumā turpretim ir aizņēmumi bez ķīlas ar termiņu līdz 30 dienām, retāk vienam, diviem, trīs vai četriem gadiem. Izvēloties aizņemties pret ķīlu, arī pie nebanku aizdevējiem var pretendēt uz lielāku summu, bet šādi piedāvājumi ir reti un ne vienmēr finansiāli izdevīgi. Iespējams, labākais veids kā saprast, kurš kreditors piedāvā labākos nosacījumus ir saprast savas vajadzības un tad salīdzināt piedāvājumus internetā. Vajadzības gadījumā varat doties arī uz savu un citu banku filiālēm un mēģināt vienoties par aizņemšanās nosacījumiem klātienē. Tas prasa laiku, taču iespējams, ka personīga saruna ļaus tikt pie piedāvājuma, kas internetā netiek pat piedāvāts.

Aizņemoties naudu, ņemiet vērā, ka kreditori vienmēr centīsies prasīt maksimāli augstu procentu likmi un komisiju. Viņu mērķis ir nopelnīt un apetīti ierobežo, lielākoties, tikai nacionālā likumdošana un konkurence. Arī Latvijā pirms tika pieņemtas izmaiņas likumos visi kreditori prasīja būtiski augstākas procentu likmes nekā šobrīd. Pat bankas, kas vienmēr cenšas sevi pozicionēt kā baltas un pūkainas aprēķināja nesamērīgas soda naudas, līgumsodus un bija debitoriem klaji neizdevīgas. Ja nebūtu notikušas izmaiņas likumos, varam būt droši, ka procenti būtu tādi paši kā iepriekš, jo aizdevēju apetīte ir neremdināma. Statistika liecina, ka šobrīd Latvijā ir aizņēmušies vairāki simti tūkstoši iedzīvotāju un daļa no viņiem kavē kredītmaksājumus. Vairumā gadījumu debitoriem tas nozīmē papildus izdevumus un, iespējams, arī mazākas sadarbības iespējas tuvākā nākotnē.