Latvijas iedzīvotāji, kas ņēmuši vienu vai vairākus aizdevumus reizēm secina, ka ne viss ir tā kā sākotnēji šķita. Reizēm procentu likmes vai ikmēneša maksājumi sāk šķist pārāk lieli un ne bez pamata. Kredītņēmēji, kas savu mērķu sasniegšanai ir izvēlējušies īstermiņa kredītus ne vienmēr ir spējīgi tos atmaksāt noteiktajā termiņā un ir spiesti pagarināt aizdevumus. Tas maksā dārgi un nav izdevīgi. Šādās stuācijas kredītu apvienošana var sniegt vairākas būtiskas priekšrocības, sevišķi tiem, kas nonākuši ātro kredītu gūstā. 

Šobrīd kreditori piedāvā apvienot ne tikai ātros kredītus, bet arī patēriņa aizdevumus, auto līzingus vai auto kredītus, kredītkartes, t.sk. situācijās, kad paņemti vienlaicīgi vairāki aizdevumi. Kā jau vienmēr daudz lielāku pretimnākšanu var saņemt cilvēki, kas nav kavējuši kredītu maksājumus un nav iekļauti parādnieku reģistros. Pats būtiskākais noteikums, lai darījums izdotos ir oficiāli ienākumi (pārbaudāmi). Tie var būt pensija, alga, ienākumi no uzņēmējdarbības vai saimnieciskās darbības, pabalsti). Apvienot kredītsaistības vieglāk būs tiem kredītņēmējiem, kuru ienākumi ir lielāki un otrādi. Neviens aizdevējs brīvprātīgi neaizdos naudu cilvēkiem, kuru maksātspēja nav pietiekama, lai varētu spēt segt kredīta maksājumus.

Ko darīt cilvēkiem, kas ir ņēmuši aizdevumus, bet ir sabojājuši savu kredītvēsturi? Ar negatīvu kredītvēsturi aizņemties reizēm tiek piedāvāts pret nekustamā īpašuma ķīlu vai cita veida nodrošinājumu. Šādai praksei ir vairāki iemesli. Pirmkārt, sabojāta kredītvēsture liecina, ka aizņēmējs var nebūt godprātīgs. Otrkārt, tas arī automātiski nozīmē, ka kredītreitings būs zemāks. Daļa aizdevēju izvēlas aizdod naudu pret automašīnu vai nekustamo īpašumu.  Varianti ir dažādi, taču kopumā apvienot kredītus vienā maksājumā ar sliktu kredītvēsturi tiek piedāvāts ar sliktākiem nosacījumiem.

2020. gadā ātro kredītu apvienošana aizvien ir populārs finanšu pakalpojums, jo cilvēki, kuri izmantojuši pārkreditāciju stāsta par savu pieredzi arī citiem. Uzzinot, kā tikt vaļā no kredītiem aizņēmēji tiecas izmantot visas izdevības, lai varētu sākt dzīvot labāk.

Kā noteikt, vai kredītu apvienošana būs izdevīga?

  • Pirmkārt, atveriet savu kreditēšanas līgumu(s) un aplūkojiet aizdevuma izmaksas (procentu likme, GPL) un citus maksājumus, kas jāveic pašreizējā situācijā. Gadījumā, ja esat noslēguši līgumu pirms vairākiem gadiem, ir ļoti iespējams, ka šobrīd tirgū varat saņemt labākus nosacījumus. Piemēram, 2017. un 2018. gadā nebija nekas neparasts, ka ātro aizdevumu procentu likmes pārsniedza 100% gadā. Šobrīd kredītu apvienošanas pakalpojumiem procentu likme nereti nepārsniedz 15% gadā. Piekritīsiet atšķirība ir pietiekami liela, lai būtu vismaz vērts apsvērt iespēju mainīt aizdevēju.
  • Otrkārt, jūs katru mēnesi maksājat vairākus rēķinus par kredītiem. Katrs no tiem ir citā datumā un reizēm gadās kādu nokavēt. Tas ir nepatīkami, turklāt vairāku aizdevumu esamība bieži nozīmē, ka katram no tiem ir atšķirīgas procentu likmes. Apvienojot kredītus bez ķīlas vienā maksājumā, turpmāk būtu jāmaksā tikai viens kredīta maksājums. Fiksēta un konstanta summa visā turpmākajā aizdevuma atmaksas periodā.
  • Treškārt, uzlabojas konta pārskata izskats. Reizēm uzņēmumi pirms pakalpojuma sniegšanas lūdz atsūtīt bankas konta izrakstu par pēdējiem 6 vai 12 mēnešiem. Šādā veidā tiek pārbaudīta klienta maksātspēja un reizē arī viņu ieradumi. Piekritīsiet, viens maksājums reizi mēnesī vienam kreditoram izskatās daudz labāk nekā 3, 5 vai pat 10 mazo īstermiņa kredītu dzēšanas maksājumi katru mēnesi.

Kopumā varam secināt, ka, izvēloties kredītu apvienošanu var būt finansiāli un prakstiski ieguvumi. Tas var būt izdevīgi un reizē arī ērtāk kā maksāt daudzus rēķinus. Vai ir kādi mīnusi? Iespējams. Daļa kreditoru par kredītu refinansēšanu prasa komisijas maksu, kuras apmērs var sasniegt pat vairākus simtus eiro. Kredītiem, kuru kopējais apmērs ir 10 tūkstoši eiro vai vairāk daži simti neko nemaina, bet maza apjoma aizdevumiem šī ir pietiekami liela summa.

Vēlaties apvienot pašreizējos kredītus vienā? Aplūkojiet Credit.lv apkopotos aizdevumus un nosacījumus kredītu apvienošanai.