4Finance

AS 4Finance ir lielākais un vērtīgākais nebanku kreditēšanas uzņēmums Latvijā. Tam pieder tādi patēriņa kreditēšanas zīmoli kā ondo, smscredit un vivus. Uzņēmuma vērtība tiek lēsta vairāk kā 100 miljonu eiro apmērā un tas jau vairākus gadus ir izvērsis savu darbību ārpus Latvijas robežām, aptverot daudzas valstis Eiropā un ārpus tās.


Kādus pakalpojumus sniedz 4Finance?

Savu darbību uzņēmums uzsāka jau pirms vairāk kā 10 gadiem un šajā laikā firmai vairākas reizes tika mainīti nosaukumi (“OC finanses”, līdz 2008. g., “Online finance group”, līdz 2011. g.). Sākotnēji tā darbības galvenais fokuss bija pakalpojums sms kredīts, kas tagad liekas ikdiena, bet toreiz bija pilnīgs jaunums. Iespēja aizņemties bez ķīlas, bez galvotāja un īstermiņā bez procentiem, turklāt tikai 15 minūšu laikā Latvijas iedzīvotājiem bija, kas prātam neaptverams. Klientu skaits pieauga, nevis pa dienām, bet pa stundām. Šķietami riskantā pieeja attaisnojās. Daudzi klienti, novērtējot ātro servisu, bija gatavi aizņemties atkārtoti, maksājot standarta komisijas maksu. Peļņu vēl vairāk palielināja ienākumi no kredīta pagarināšanas un soda naudām, ko maksāja klienti, kas kavēja saistību izpildi.

Pavisam drīz 4finance ieviesa arī jaunu zīmolu kreditēšanas jomā – vivus. Šis finanšu produkts piedāvā klientiem iespēju aizņemties būtiski lielākas summas (līdz 1500 eur), turklāt ar garākiem atmaksas termiņiem (līdz 3 gadiem). Savā būtībā tas bija patēriņa kredīts, taču tā izsniegšanas ātrums bija nesalīdzināmi lielāks nekā piedāvā kredītiestādes. Rezultātā arī šim pakalpojumam strauji pieauga lietotāju loks un uzņēmums guva līdzekļus, lai izvērstu savu darbību arī ārpus Latvijas robežām. Lai progress būtu ātrāks tika piesaistīti papildus vietējie un ārvalstu investori, nodrošinot ātrāku ieiešanu kaimiņvalstu tirgos un vēlāk arī Polijā, Skandināvijā, Meksikā, Krievijā un citās pasaules valstīs.

Pēc izmaiņām Latvijas likumos, kas samazināja iespējas gūt peļņas ar īstermiņa aizdevumiem, uzņēmuma pakalpojumu klāstā tika ieviestas kredītlīnijas. Privātpersonas, kas izmanto šo variantu var pieteikties noteiktam kredīta apmēram, taču procentus maksā tikai par reāli iztērēto naudu. Tas ļauj gūt apstiprinājumu aizdevuma pieejamībai un vajadzības gadījumā to izmantot uzreiz. Pagaidām gan šis naudas aizdošanas variants ir tikai neliela daļa no akciju sabierības kopējā portfeļa apjoma.

Uzņēmuma novērtējums

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju, 2017. gadā akciju sabiedrības vērtība tika lēsta 108,70 miljonu eiro apmērā. Šobrīd tas Eiropas lielākais mobilo distances kredītu izsniedzējs (darbojas 17 valstīs) un plāno aktīvi izvērst darbību arī citur. Ekspansija tiek finansēta izlaižot parādzīmes vairāku simtu miljonu eiro apmērā, garantējot investoriem ļoti augstu atdevi. Vērts pieminēt, ka 2017, gada rudenī kredītu reitingu aģentūras Moodys palielināja 4finance reitingu no B3 uz B2, kas no investoru skatu punkta ir vērtējams kā ļoti pozitīvs signāls.

Diemžēl privātām akciju sabiedrībām nav jāpublisko savi īpašnieki un publiski nav zināms, kam oficiāli pieder šis uzņēmums. Nesen no direktora amata atkāpās tā ilggadīgais vadītājs Toms Jurjevs, lai realizētu pats savus projektus. Tā rezultātā šobrīd vairs nav neviena publiski īpaši redzama figūra, kas reprezentētu akciju sabiedrību Latvijas plašsaziņas līdzekļos, taču darbs pie attīstības neapstājas.

Kontaktinformācija

  • AS “4Finance” (reģ. nr. 40003991692)
  • Adrese: Rīga, Lielirbes iela 17A-8, LV-1046
  • Saziņas e-pasts: info at 4finance.com