Latvijā saņemt privāto naudas aizdevēju pakalpojumus vēlas ļoti daudzi, jo ir vīlušies vai neatbilst kredītiestāžu prasībām. Nebanku kredītkompānijas vairumā gadījumu ir daudz elastīgākas un ļauj darba laikā aizņemties mazāk kā stundas laikā. Arī procentu likmes īstermiņā jaunajiem klientiem nereti ir nulles apmērā, kas ir ļoti liels pluss, ja vajadzīgs neliels naudas aizdevums. Iespējams, tieši šo abu pieminēto iemeslu dēļ aizņemties no privātajiem kreditoriem ik dienas cenšas ļoti daudzi Latvijas iedzīvotāji. Nepārprotiet, kredīta saņemšanai ir vajadzīgs savs konts, jo kredīts skaidrā naudā parasti netiek piešķirts.

Aizdevējs Nauda kontā* Atlaides Maks. summa 1. reizē Vecums (no/līdz) Aizdevuma termiņš Darba laiks
informācija 10 minūtes 1. līdz 3000 eur ar 0% (30 dienas) 3000 € 20-70 līdz 30 dienām 👷‍ 8.00-22.00
b.d.9.00-20.00

informācija

30 minūtes 25000 € 18-75 līdz 10 gadiem 👷‍ 9.00-18.00
Sestd..10.00-14.00

informācija
10 minūtes 1. līdz 1000 eur ar 0% (30 dienas) 1000 € 20-75 līdz 30 dienām 7.00 – 23.00
sms credit.lv

informācija

10 minūtes 500 € 20-75 elastīgs 7.00-23.00
ondo credit.lv

informācija

10 minūtes 1. līdz 3000 eur ar 0%
(30 dienas)
500 € 20-75 elastīgs 7.00-23.00
vivus credit.lv

informācija

pēc vienošanās Samazināti procenti 10000 € 20-75 līdz 5 gadiem 7.00-23.00
credit.lv 24

informācija

10 minūtes Pirmajā reizē īpašas atlaides! 5000 € 18-70 līdz 3 gadiem 8.00-22.00

*Plašāku aizdevēju salīdzinājumu var atrast Credit sākumlapā. 

Privātie kredīti ir tādi naudas aizdevumi, ko izsniedz bez bankas starpniecības. Aizņēmumus var piedāvāt gan juridiskas, gan fiziskas personas. Attiecībā uz pirmajiem spēkā ir īpaši likumi, uzraudzība, licencēšanas kārtība un patērētāju tiesiskā aizsardzība. Juridisko personu iesaiste kreditēšanā no valsts puses ir labi regulēta un jebkuri konflikti tiek risināti civilizētā ceļā. Turpretim privātie naudas aizdevēji, kas tik tiešām ir privātpersonas, darbojas uz savu galvu. Aizliegts tas nav.

Civillikums pieļauj, ka viena privātpersona aizdod naudu citai privātpersonai, bet strīdu risināšana nav tik viennozīmīga un lielā mērā ir atkarīga no līgumā ietvertajiem nosacījumiem. Tas nozīmē, ka aizņemties var arī no privātpersonām, bet jārēķinas, ka šādiem darījumiem var būt paaugstināts risks. Ja izvēlaties pēdējo variantu, pirms līguma noslēgšanas obligāti konsultējieties ar kvalificētu juristu. Tas Jums, iespējams, izmaksās vairākus desmitus eiro, taču, ja aizdevuma summa ir gana liela, tas ir to vērts. Atcerieties – skopais maksā divreiz. Izvēloties aizņemties privāti no nebanku kreditora, konsultācija ar juristu, visticamāk, nav nepieciešama, jo licencētie kreditori darbojas saskaņā ar Latvijas likumiem un ES regulām.

Vai privātie kredīti ir lētāki par banku aizdevumiem?

Naudas aizņemšanās no privātiem aizdevējiem internetā īstermiņā bieži ir izdevīgāka nekā kredīta ņemšana bankā. Kredītu salīdzinātājā Jūs varat redzēt vairākus piedāvājumus, no kuriem liela daļa ļauj aizņemties uz laiku līdz 1 mēnesim bez komisijas maksas un bez procentiem. Iespējams, ka arī kāda banka retu reizi piedāvā šādu iespēju, bet vairumā gadījumu procenti par aizdevumiem ir jāmaksā jau pirmajā reizē. Izvēloties aizņemties ilgtermiņā, jārēķinas, ka procentu likmes, ko piedāvā privāti kreditori parasti būs augstākas nekā bankās. Pēdējo rīcībā ir daudz lielāki finanšu resursi un reizē arī zemāka riska tolerance. Rezultātā aizņemties kredītiestādē ir grūtāk, bet, ja tas izdodas var rēķināties ar zemākām izmaksām, pie nosacījuma, ka izvēlēts ilgtermiņa sadarbības modelis.

Privātie kredīti, ko piedāvā privātpersonas turpretim tiek izsniegti ar individuāliem nosacījumiem bez skaidriem kritērijiem. Piemēram, draugi, tuvinieki, darba kolēģi aizdos uz ļoti zemiem procentiem vai bez procentiem. Turpretim nepazīstami cilvēki, kas savus pakalpojumus tiecas piedāvāt internetā vai sludinājumu portālos, piedāvās aizņemties ar samērā augstu procentu likmi. Cik droši ir aizņemties no nepazīstamiem kreditoriem katrs pats var vērtēt, bet mūsu skatījumā tas nav droši. Teorētiski kādam var paveikties, bet daudzos gadījumos šādi privāto aizdevumu devēji mēdz nodarboties ar krāpnieciskiem darījumiem.

Kā atpazīt krāpniekus? Līgumā ietverti nosacījumi, kas paredz a) strīdu izskatīšanu šķīrējtiesā, b) nesamērīgu soda naudu vai procentus par maksājumu kavēšanu, c) tiesības atsavināt īpašumu vai citu nodrošinājumu jau par maziem pārkāpumiem vai d) tiesības aizdevējam atkāpties no līguma nosacījumiem un pieprasīt tūlītēju parāda atmaksu jebkurā laikā vai nesamērīgi īsā termiņā. Papildus tam krāpnieki tiecas e) pieprasīt komisijas maksu par darījuma noformēšanu vai pieteikuma izvērtēšanu vairāku desmitu vai simtu eiro apmērā pirms darījuma noformēšanas. Ir arī tādi “privātie aizdevēji”, kuru rīcībā nav brīvi naudas līdzekļi, ko aizdot un viņi cenšas iedzīvoties tikai uz šādiem maksājumiem par darījuma izskatīšanu.

Veicot ātru izpēti internetā, Jūs varat atrast daudzus stāstus par to, kā cilvēki uzticējušies privātiem aizdevējiem (privātpersonām) un pēc tam dalās savā rūgtajā pieredzē. Zaudētas mājas, dzīvokļi, auto, zeme vai meža īpašumi ir tikai daži no stāstiem. Pilnīgi iespējams, ka daļa no šādiem kreditoriem tiecas naudu atgūt ar 20. gs 90-to gadu sākumā raksturīgām metodēm.

Izvairīties no krāpniekiem ir iespējams, sadarbojoties ar licencētiem pakalpojumu sniedzējiem (skat. tabulu augstāk). Iespējams, ka Jums liksies, ka aizdevuma izmaksas ir pārāk augstas, taču padomājiet, cik lielus procentus Jūs paši prasītu no nepazīstamiem cilvēkiem? Visticamāk, ka Jums liktos, ka risks zaudēt naudu ir samērā liels, līdz ar to komisijas maksa vai procenti būtu salīdzinoši augsti.

Uz cik ilgu laiku un, cik daudz var aizņemties pie privātajiem?

Vairumā gadījumu privāto aizdevēju naudas atmaksas termiņš nepārsniedz vienu vai dažus mēnešus, bet ir arī tādi, kas gatavi aizdot naudu uz vairākiem gadiem. Divi vai trīs gadi ir pietiekami ilgs termiņš, lai atmaksātu aizdevumu, bet, ja tas nav iespējams, tad Jums, visticamāk, ir vajadzīgs aizdevums pret nekustamo īpašumu vai citu nodrošinājuma veidu. Piemēram, mājokļa kredītiem atmaksas termiņš var sasniegt pat 20, 30 vai 40 gadus. Tas ir ilgs laiks un šādus termiņus praksē var piedāvāt tikai kredītiestādes, nevis privātpersonas vai nebanku kreditori.

Maksimālā naudas summa, ko var aizņemties internetā bez ķīlas parasti nepārsniedz 2000 eur, 3000 eur vai 4000 eur. Privātie kreditori cenšas sadalīt riskus un nav gatavi vienā darījumā zaudēt pārlieku daudz naudas. Iespējams, ka nenojautāt, bet bankas, izsniedzot kredītu, neaizdod savu naudu, bet burtiski rada jaunu naudu. Latvijas likumi ļauj kredītiestādēm par katru depozītos saņemto eiro aizdot vairākus eiro. Kā tas ir iespējams nav iespējams uzreiz saprast, bet varam droši uzskatīt, ka komercbankas burtiski drukā virtuālu naudu. Neviens privāts aizdevējs neko tādu nevar izdarīt un šis ir vēl viens iemesls, kādēļ naudas aizdevumi mēdz būt dārgāki.

Nobeigumā varam secināt, ka iespējas aizņemties bez banku starpniecības Latvijā ir samērā plašas. Tie, kas vēlas var aizņemties arī no privātpersonām, bet vai mērķis attaisno līdzekļus katram ir jāvērtē pašam. Ja kredīts tiek ņemts no tuvi zināmiem cilvēkiem, problēmas, visticamāk, nebūs, bet aizņemoties no nepazīstamiem cilvēkiem riski ievērojami pieaug. Plašāku informāciju par dažādiem kredītiem varat iegūt portāla Credit sākuma lapā.

Pirms aizņemties rūpīgi izvērtējiet savas iespējas atmaksāt aizdevumu. Aizņemieties atbildīgi.

Kopsavilkums
Nosaukums
Privātie naudas aizdevēji jeb kredīti bez bankas starpniecības
Apraksts
Noskaidro, kādas ir privāto kreditoru priekšrocības un, kuri no šādiem aizdevējiem ir drošāki un uzticamāki.
Autors
Izdevējs
Credit.lv
Logo