Kad ir paņemts aizdevums, vienīgā vēlme daudziem ir Kredīt Brīvība. Tas ir brīdis, kad vairs nav jādomā par ikmēneša kredīta maksājumiem, jo tādi gluži vienkārši nav jāveic. Piekritīsiet – ikviens, kas ir aizņēmies naudu bankā vai internetā sapņo par brīdi, kad tiks no kredītiem vaļā. Ja sākotnēji aizņēmuma atmaksa liekas nieks, tad pienāk brīdis, kad var rasties problēmas ar aizdevuma atmaksu. Slimība, darba zaudēšana, algas samazinājums vai ģimenes pieaugums – šie ir galvenie iemesli, kādēļ segt parādsaistības kļūst aizvien grūtāk.

Situācijās, kad paņemts ātrais kredīts, tad problēmas ir salīdzinoši nelielas, jo šādi aizdevumi parasti jāatmaksā dažu mēnešu vai gadu laikā. Lielākās problēmas parasti rodas tiem, kas paņēmuši aizdevumu mājokļa iegādei un ir bankai parādā vairākus desmitus tūkstošus vai pat simtus tūkstošus eiro. Pat, ja kreditoram esat jau samaksājuši 20 vai 30 tūkstošus eiro, brīdī, kad radīsies problēmas, aizdevējs bez sirdsapziņas pārmetumiem var atsavināt īpašumu. Šāda iespēja ir noteikta kredītlīgumā, ko paraksta ikviens, kas pērk dzīvokli vai māju uz nomaksu. Nereti pēc īpašuma atsavināšanas un pārdošanas (reizēm par tirgum neatbilstoši zemu cenu) aizņēmējs vēl paliek parādā bankai lielu naudas summu. Rezultātā zaudēts ir īpašums, bet parāds saglabājas. Tas ir iznākums, kas cilvēku nostāda sliktākā pozīcijā nekā tas bija, piesakoties aizdevumam.

Kā atbrīvoties no parādiem?

Pats vienkāršākais veids kā tikt vaļā no kredītiem ir tos nomaksāt. Protams, reālā dzīvē to izdarīt ir krietni sarežģītāk un nereti ir jāmeklē cits risinājums, kas ļauj sasniegt kāroto rezultātu ātrāk.

  • Aizdevumu pārfinansēšana vai kredītu apvienošana ir veids kā pāriet ar savām pašreizējām saistībām pie cita kreditora. Tas var būt izdevīgi situācijās, kad neapmierina līdzšinējā sadarbība, situācija tirgū ir uzlabojusies un aizdevēji piedāvā zemākas procentu likmes. Jārēķinas, ka jaunais aizdevējs arī vēlēsies nopelnīt, līdz ar to procenti būs jāmaksā jebkurā gadījumā, taču, iespējams, ir vērts mēģināt. Pieteikuma aizpildīšana ir bez maksas un jāmaksā tikai tad, ja līgums reāli tiek parakstīts.
  • Vērtslietu vai īpašuma pārdošana ļauj tikt pie papildus naudas. Ja kredīta summa ir neliela, tas var palīdzēt tikt vaļā no parādiem, pie nosacījuma, ka neesat pārāk pieķērušies savām mantām. Reizēm emocionālā pieķeršanās ir ļoti spēcīga un cilvēki ir gatavi visu mūžu strādāt idejas vārdā, lai saglabātu savu īpašumu vai mantas.
  • Papildus ienākumi ir labs veids, kā nopelnīt vairāk un atmaksāt parādus ātrāk. Ārzemēs nav nekas neparasts strādāt vairākos darbos vai ārpus pamatdarba strādāt vēl savā nelielā uzņēmumā. Pat tirgošanās brīvdienos izbraukuma tirdziņos ar loterejām, cukurvati vai ceptiem kartupeļiem var palīdzēt iegūt vairākus desmitus vai pat simtus eiro vienas dienas laikā. Iespēju klāsts ir plašs, līdz ar to atliek tikai atrast sev piemērotāko variantu. Nereti cilvēki uzskata, ka viņu spējas nav pietiekamas, taču panākumus gūst tikai tie, kas uzdrīkstas un rīkojas.
  • Bēgšana uz ārzemēm ir salīdzinoši populāra. Brīdī, kad viss kļūst pārāk sarežģīti, daļa tautiešu izvēlas emigrēt un sākt dzīvi no jauna. Diemžēl ES ietvaros notiek datu apmaiņa un parādu piedzinēji atrod parādniekus arī ārpus Latvijas. Tāpat jāņem vērā, ka parādu nomaksai nav noilgums, pie nosacījuma, ka aizdevējs reizi 10 gados atsūta aicinājumu nomaksāt parādus. Iespējams, ka sākot dzīvot Āfrikā, Amerikā vai Austrālijā par vecajiem parādiem nebūs jāuztraucas, vismaz līdz brīdīm, kamēr netiks ieviesta datu apmaiņa arī ar trešajām valstīm.
  • Maksātnespēja ir iespējama, ja Jūsu pašreizējie parādi ir vismaz 5000 eiro vai tuvākā gada laikā parādu apjoms, ko nevarat nomaksāt sasniegs 10000 eiro. Privātpersonas maksātnespējas jeb bankrota procedūra ir samērā vienkārša, taču prasa aktīvu rīcību. Ir jāiesniedz pieteikums tiesā, tiesa nozīmē maksātnespējas administratoru. Pēc tam ir jāseko maksātnespējas administratora noteikumiem un jāmaksā saskaņā ar sastādīto grafiku. Arī parādnieka īpašumi tiek pārdoti, lai apmierinātu kreditora prasības, bet, ja Jums nav īpašums, tad par šo nevajag uztraukties. Maksātnespējas procedūras laikā ik mēnesi arī ir jāmaksā noteikta summa kreditoriem. Maksājumu apmērs ir piesaistīts Jūsu ienākumiem un daļa līdzekļu vienmēr tiek atstāta pamatvajadzību apmierināšanai. Detalizētāk par šo iespēju varat noskaidrot Maksātnespējas likumā, taču ir vērts pieminēt, ka ik gadu šo iespēju izmanto vairāki simti vai pat tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Pēc māksatnespējas procesu Jums vairs nebūtu jādomā kā tikt vaļā no parādiem, jo tie visi tiktu dzēsti. Atliek tikai uzdrīkstēties.

Varam secināt, ka iespējas, kā atbrīvoties no parādiem vai ātrajiem kredītiem Latvijā ir daudzas un dažādas. Jā, ne visas ir patīkamas un prasa aktīvu rīcību, taču rīkojoties šodien pēc gada vai diviem Jūs jau varētu būt tikuši vaļā no visiem parādiem un sākt dzīvi no tīras lapas.