Visus tēriņus nekad nevar paredzēt un finansiālas grūtības var gadīties katram. Reizēs, kad vajadzīga papildus nauda steidzamu rēķinu nomaksai vai citām vajadzībām ir iespējami vairāki risinājumiem. Darba attiecībās esošajiem viena no iespējām vienmēr ir avanss.

Avansa maksājums ir priekšlaicīgi veikts maksājums, ko darba devējs samaksā darbiniekam pirms nākamās algas. Šāda prakse var tikt lietota regulāri – sadalot atalgojumu divās daļās. Puse tiek izmaksāta mēneša vidū, bet otra puse mēneša pēdējā dienā vai nākamā mēneša pirmajos datumos. Avanss var tikt izmantots arī tikai ārkārtējās situācijās, t.i. pēc darbinieka mutiska vai rakstveida pieprasījuma. Lai viss būtu likumīgi, darba devējam veiktais maksājums ir jāiegrāmato atbilstoši Latvijas normatīvajiem aktiem.

Izvēles iespējas

Katra situācija ir atšķirīga un ne vienmēr avanss būs labākais risinājums finansiālu sarežģijumu atrisināšanai. Jāņem vērā, ka izvēloties šādu risinājumu, mēneša beigās saņemsiet par avansa tiesu mazāk. Tas nozīmē, ka no nākamās algas vajadzēs varēt iztikt veselu mēnesi, kas var izrādīties neiespējami un vajadzēs darbadevējam lūgt nākamo avansu. Šāda prakse nav aizliegta un daļa strādājošo Latvijā visu mūžu saņem atalgojumu divas reizes mēnesī. Ārzemēs strādājošie savukārt var sastapties ar praksi, ka alga tiek izmaksāta reizi nedēļā, kas nepieradušam latvietim var sākotnēji radīt grūtības saprast, kā tērēt naudu tā, lai visam pietiktu.

Vai tas tiešām ir nepieciešams?

Pirms pieteikties avansam katram būtu rūpīgi jāizvērtē tā vajadzība. Impulsīvi tēriņi, izklaide, dāvanas, atpūtas braucieni – patīkamas nodarbes, bet vai pietiekams pamats nākamo mēnesi dzīvot ar būtiski mazākiem naudas līdzekļiem? Ja visu esat aprēķinājuši un liekas, ka varēsiet iztikt ar maizi un ūdeni vien, lieliski. Ja ir šaubas, apdomājiet vai aizlienēšana pašam no sevis ir labākais risinājums, nezinot vai neradīsies kādi nopietnāki papildus tēriņi arī nākammēness.

Izvērtē visas alternatīvas

Izvērtējot visus par un pret un saprotot, ka bez aizņemšanās neizikt ir precīzi jāizprot savi varianti. Avansa iespējas var šķist vilinošas, taču tas ir tikai viens no variantiem. Aizdevumu piedāvājumi ir dažādi un daļa no tiem ļauj saņemt kredītā vairāk kā 500 eur ar 0% uz laiku līdz 30 dienām. Izvēloties šādu opciju, parāds būtu jāatmaksā nākamā mēneša vidū, bet, dodot priekšroku ilgtermiņa aizdevumiem, naudu būtu jāatdod saskaņā ar atmaksas grafiku vairāku mēnešu vai pat gadu garumā. Tas var būt izdevīgi, ja jāveic apjomīgāki pirkumi vai  lielāku rēķinu apmaksu un nevēlaties, lai rastos pārāk liels robs budžetā, kad jāveic ikmēneša maksājumi. Kurš no šiem risinājumiem ir labāks konkrētajā gadījumā ir jāizlemj katram pašam. Ir skaidrs, ka jebkura veida aizņēmums būs jāatmaksā, taču ir būtiski saprast, kurš no variantiem konkrētajā laika ietvarā ir izdevīgākais jūsu mērķu īstenošanai. Ja izvēlies aizņemties internetā, izvērtē iespējas atmaksāt. Aizņemies atbildīgi.