Daudzbērnu ģimenes un jaunie speciālisti ir tās iedzīvotāju grupas, kurām valsts izrāda īpašu pretimnākšanu un sniedz atbalstu pirmā mājokļa iegādei.

Valsts finanšu institūcijas “Altum” administrētā programma “Balsts” nodrošina valsts subsīdijas no 8000 EUR līdz 12000 EUR mājokļa iegādei vai būvniecībai. Daudzbērnu ģimenēm, kas saņem valsts atbalstu šī summa vēlāk nav jāatmaksā, līdz ar to praksē to var uzskatīt par Latvijas valsts dāvanu saviem iedzīvotājiem.

Kā izmantot valsts atbalstu mājokļa iegādei?

Saņemt valsts subsīdiju mājokļa pirkšanai var ģimenes,  kas atbilst šādiem kritērijiem:

  • Ģimenē aug trīs vai vairāk bērni (var būt arī divi bērni un trešais tiek gaidīts);
  • Īpašumā nav sava māja, vasarnīca vai dzīvoklis;
  • Ienākumi uz vienu mājsaimniecības locekli nepārsniedz 17000 EUR;
  • Subsīdija nepārsniedz 50% no darījuma vērtības.
  • Nauda tiek izmantota kā pirmā iemaksa, pērkot mājokli, ņemot kredītu bankā.
  • Pircējiem joprojām var tikt prasīts līdzfinansējums 5%-7% apmērā. (Precīzas summas atkarīgas no kredīta summas, termiņiem, kredītreitinga un citiem mainīgajiem. Reizēm līdzfinansējums nav vispār nepieciešams.)
  • Valsts subsīdiju var izmantot mājokļa iegādei Rīgā, Rīgas rajonā un jebkur citā Latvijā, t.sk. attālākās pilsētās un ciemos. Lēmumu par aizdevuma piešķiršanu vai atteikumu pieņem banka.
  • Valsts subsīdiju iespējams izmantot atkārtoti (lielāka īpašuma iegādei, ja vecais tiek pārdots).
  • ALTUM programmā “Balasts” piedalās septiņas bankas – Swedbank, Citadele, SEB, Lumnior, Privatbank, BlueOrange.

Lai tiktu pie finansējuma sākotnēji būs jāvēršas bankā un kredīta pieteikumā jānorāda,  ka nepieciešams aizdevums. Banka izskatīs pieteikumu, kredītņēmēja maksātspēju un,  ja klients atbildīs kritērijiem vērsīsies “Altum”. Ja pieteikums būs apstiprināts, būs jāparaksta līgums ar banku. Kredītņēmējam pašam nav nepieciešams vērsties “Altum”. Šīs formalitātes nokārtos pati banka.

Kurš būs galvenais ieguvējs no valsts subsīdijām?

Galvenie ieguvēji būs daudzbērnu ģimenes, kas līdz šim dzīvoja īrētos mājokļos vai pie vecākiem un nespēja sakrāt naudu sava mājokļa iegādei. Tagad šīm ģimenēm ir radusies iespēja iegādāties īpašumu savām vajadzībām. Daudzos gadījumos kredītsaistību apmērs būs mazāks nekā īres maksa par dzīvokli, kas līdz šim tikusi maksāta īpašuma saimniekam.

Otrie ieguvēji ir daudzbērnu ģimenes, kurām nav vajadzīgs valsts atbalsts, taču tās plāno iegādāties pirmo mājokli. Arī šādā scenārijā var pieteikties kredītam caur banku, kas tālāk iesniegs dokumentus “Altum” un sagādās valsts subsīdiju  mājokļa iegādei. Labā ziņa – Latvijas likumi paredz, ka kredītņēmējam ir tiesības atmaksāt parādu pirms termiņa bez papildus komisijas maksas un soda naudām. Tas nozīmē, ka ikviens aizņēmējs var nomaksāt kredītu pilnā apmērā jebkurā laikā. Lai arī šādā scenārijā nākas daļu no valsts subsīdijas atdot bankām, tas tomēr būs finansiāli izdevīgāk nekā segt visu summu no saviem līdzekļiem.

Trešie ieguvēji, protams, ir kredītiestādes, kas nopelnīs uz komisijām par kredītlīgumu slēgšanu un uz ikmēneša kredītu maksājumiem neatkarīgi no tā, kādas motivācijas vadīti cilvēki piesakās aizdevumam bankā.

Svarīgi: Hipotekārie kredīti jeb aizdevumi pret nekustamā īpašuma ķīlu tradicionāli tiek ņemti situācijās, kad ir vēlme iegādāties īpašumu, bet nav sakrāti pietiekami daudz līdzekļi, lai šo mērķi īstenotu. Arī Latvijā šis šobrīd ir viens no populārākajiem risinājumiem, lai tiktu pie sava īpašuma ātrāk, maksājot par to ikmēneša maksājumu. Izvēloties šo finanšu pakalpojumu ir rūpīgi jālasa līguma noteikumi, jo līgums nereti tiek slēgts uz 20 gadiem. Krietni populārāki Latvijā ir auto līzingi un auto kredīts, kas tiek ņemts lietota vai jauna auto iegādei. Aizdevuma summas šeit ir mazākas, līdz ar to pakalpojums ir pieejams plašākai auditorijai.

Cik daudzas ģimenes Latvijā ir izmantojušas “Altum” programmu “Balsts”?

Saskaņā ar “Altum” publiskoto informāciju 2020. gada valsts subsīdija daudzbērnu ģimeņu pirmā mājokļa iegādei tika piešķirta 128 ģimenēm.

Avoti: