Pirmo reizi kopš 2014. gada Latvijā ir samazinājies izsniegto nenbanku kredītdevēju aizdevumu skaits un apmērs, liecina Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) publiskotā informācija.

2019. gadā kopumā nebanku aizdevēji izsniedza aizdevumos 597,27 miljonus eiro, kas ir par aptuveni 34 miljoniem mazāk kā gadu iepriekš (samazinājums par 5,2%). Pēc izsniegto kredītu skaita samazinājuma skaitļi ir vēl daiļrunīgāki. 2019. gadā tika izsniegti par 15,2% mazāk kredīti nekā gadu iepriekš. Kopumā iedzīvotāji un uzņēmumi no aizdevējiem ir aizņēmušies 764,33 miljonus eiro.

Lauvas tiesu no kopējā nebanku aizdevēju kredītporfeļa veido auto līzingi un citi ar autotransporta ķīlu saistīti aizdevumi (54%), patēriņa kredīti – 21,9%, bet distances kredīti tikai 18,2%.

Reaģējot uz likumdošanas izmaiņām, kas būtiski ierobežoja procentu likmes, kā arī noteica citus ierobežojumus ir samazinājies arī nebanku kreditoru skaits (no 62,- 2018. gadā uz 57,- 2019. gadā).

Mazāk nekā iepriekš izsniegti hipotekārie, distances, auto kredīti un preču līzingi, savukārt palielinājumu piedzīvojuši patēriņa aizdevumi un lombardu kredīti. Izsniegto distances kredītu skaits ir samazinājies par 26,5%, taču kopējā summa, kas aizdota joprojām ir gana augsta – 236,47 miljoni eiro. Arī izsniegto patēriņa kredītu skaits ir būtiski samazinājies (kritums par 11,3%), taču kopējā patēriņa aizdevumos izsniegtā summa ir pieaugusi par 3,3%, sasniedzot 132,80 miljonus eiro. Arī auto līzingu jomā vērojams būtisks kritums – no jauna izsniegto aizdevumu sarucis par 39%, kas summāri ir samazinājums par 6,1%.

Iepriekš minētās tendences liecina, ka kredīti tiek izsniegti retāk, taču summas ir būtiski lielākas nekā iepriekš. Šī pārmaiņa sakrīt ar nebanku aizdevēju iepriekš pausto, ka turpmāk cilvēki vairs nevarēs viegli aizņemties mazos kredītus un būs spiesti ņemt lielākus aizdevumus.

Neskatoties uz pārmaiņām ekonomikā, auto līzingu segments turpina uzrādīt teicamus rezultātus. 93,6% klientu ir veikuši maksājumus bez kavējumiem. Ļoti labus rezutātus var novērot arī patēriņa aizdevumu segmentā, kur bez kavējumiem iztiek 87,9% kredītņēmēju. Par strukturālām problēmām Latvijas ekonomikā liecina kavētāju skaita pieaugums hipotekārajā kreditēšanā, kur kavēto kredītu skaits palielinājies no 71,8% 2018. gadā līdz 75,1% 2019. gadā.

Iespējams, būtiskākais samazinājums vērojams bezprocentu kredītu izsniegšanā. To kopējais izsniegtais skaits ir sarucis par 57%, salīdzinot ar gadu iepriekš. Galvenais iemesls šādām pārmaiņām ir likumu izmaiņas, kas padara bezmaksas kredītu izsniegšanu finansiāli daudz neizdevīgāku. Lielākā daļa kreditoru šobrīd ir pārtraukuši izsniegt bezprocentu aizdevumus jaunajiem klientiem. Šo rādītāju pārspēj vienīgi ātro kredītu samazinājums. Ja salīdzinam ar datiem par 2018. gadu, tad kopējais no jauna izsniegto ātro kredītu, kas jāatdod vienā maksājumā skaits ir sarucis par 89,6%. Šie ir aizdevumi, kuru atmaksas termiņš, lielākoties, nepārsniedz 30 dienas. Šadus aizdevumus joprojām izsniedz bino, savukārt ondo, viasms un pārējie ir pārgājuši uz kredītlīnijām. Izsniegto kredītlīniju skaits ir palielinājies par 94,8% jeb gandrīz dubultojies viena gada laikā.

Turpinoties šādām tendencēm varam prognozēt ka 2020. un 2021. gadā izsniegto nebanku aizdevumu skaits saruks vēl vairāk. Daļa kredītņēmēju aizdevumu nespēs saņemt, bet citi aizņemsies no privātpersonām, nelegāli vai mēģinās dabūt kredītu bankā. Laiks rādīs vai izmaiņas likumos sniegs pozitīvu iespaidu uz ekonomiku, taču jau tagad varam prognozēt, ka aizņemties internetā kļūs grūtāk.

Atrast labāko kredītu savām vajadzībām ir iespējams Credit sākumlapā. Aizņemieties atbildīgi, izvērtējot iespējas atmaksāt.