Aizvadītā gada pēdējā ceturksnī noguldījumu apjoms Latvijas bankās palielinājies par 0,92 miljardiem eiro (5%), sasniedzot 18,66 miljardu eiro, kas ir augstākais rādītājs kopš 2017. gada.

Aplūkojot noguldījumu pieaugumu gada griezumā skaitļi ir vēl iespaidīgāki, jo noguldījumu kopējais apjoms kredītiestādēs ir pieaudzis par 1,45 miljardiem eiro (8%).

Galvenie iemesli noguldījumu apjoma pieaugumam ir iedzīvotāju un uzņēmumu piesardzība par nākotnes attīstības perspektīvām. Tā vietā, lai ieguldītu naudu attīstībā vai ražošanā, uzņēmumi izvēlas piesardzīgu taktiku. Investīcijas attīstībā tiek atliktas uz vēlāku laiku,  kas ir saprotami, jo pandēmijas apstākļos ir daudz nezināmo. No otras puses, šādā veidā uzņēmumi var zaudēt konkurētspējas priekšrocības, ja kaimiņvalstīs uzņēmumi izvēlēsies rīkoties agresīvāk.

Kurās bankās ir noguldīts visvairāk līdzekļu?

Saskaņā ar statistiku vislielāko noguldījumu lielumu ir piesaistījusi Latvijas lielākā privātā banka – Swedbank (5,85 miljardi eiro), kam seko SEB ar 3,51 miljardu, Citadele ar 3,45 miljardiem un Luminor ar 2,89 miljardiem eiro. Pavisam nesen savu darbību pārstrukturizējusī

No kopējā noguldījumu portfeļa 42% veido juridisko personu noguldījumi,  kas ir pieaugums par 0,98 miljardiem eiro gada laikā.

Kredītiestāžu pašu kapitāls gada beigās veidoja 2,93 miljardus eiro, kas ir pieaugums par 10% gada griezumā.

Kā noguldījumu apmērs bankās nozīmē privātprsonām?

Latvijas iedzīvotāji, kas ikdienā vēlas izmantot banku pakalpojumus nemaz nenojauš, ka kopējo noguldījumu apmēram ir liela saistība ar banku pretimnākšanas iespējām. Krīzes apstākļos,  kad noguldījumi sarūk un bankām rodas problēmas ar kapitāla piesaisti, tās ir gatavas piesaistīt depozītus uz augstākiem procentiem. Turpretim reizēs, kad pašu kapitāls problēmas nerada un visi vēlas noguldīt naudu, tām nav nekāda vajadzība maksāt augstas depozītu procentu likmes.

Līdzīgi kā uzņēmumi arī kredītiestādes izvēlas saimniekot piesardzīgi, kreditējot lielos uzņēmumus,  kuru riskus izvērtēt ir vieglāk. Privātpersonu kreditēšana šādos apstākļos nav augsta prioritāte, taču dažas bankas var izvēlēties aktīvāku rīcību, lai palielinātu savu tirgus daļu. Patēriņa kredīti un kredītlīnijas šādos apstākļos tiek izsniegtas uz samērīgiem procentiem.


Statistikas avots: