Ikgadējā “Financial Times” topā, kurā tiek apkopotas 1000 Eiropas visstraujāk augošie uzņēmumi augstajā – 2. vietā iekļuvis Latvijā dibinātais “Sun Finance”. Šī ir lielākā atzinība, ko izpelnījies kāds Latvijas uzņēmums un tas ir arī labākais panākums Baltijas mērogā. (2019. gadā 3. vietā šajā pašā topā spēja ierindoties Igaunijā dibinātais Bolt (iepriekšējais nosaukums – Taxify).)

Kas ir Sun Finance?

Sun Finance” darbojas finanšu tehnoloģiju (“fintech”) jomā, piedāvājot patēriņa aizdevumus privātpersonām. Savas pastāvēšanas laikā uzņēmums ir aizdevis 800 miljonus eiro un lepojas ar 4,3 miljoniem klientu. Pēdējo četru gadu laikā “Sun Finance” ieņēmumi pieauguši no 164 tūkstošiem eiro 2016. gadā līdz gandrīz 101,5 miljoniem eiro 2020. gadā. Ja 2016. gadā uzņēmums nodarbināja 3 darbiniekus, tad šobrīd to skaits ir pieaudzis līdz 750 cilvēkiem 7 valstīs. Latvijā uzņēmums ir pārstāvēts ar zīmolu – Bino.lv, nodrošinot iedzīvotājiem iespējas aizņemties līdz 1000 EUR ar atmaksas termiņu līdz 30 dienām.

Kuri vēl uzņēmumi no Latvijas ir iekļuvuši topā?

“Financial Times” veidotajā topā kopumā ir iekļauti 1000 uzņēmumi, kuru galvenais birojs ir Eiropā un tie ir parādījuši ievērojamu – dabīgu izaugsmi (pakalpojumu vai produktu pārdošana). Lai iekļūtu topā uzņēmumam pirmajā gadā ir jāspēj uzrādīt ieņēmumus vismaz 100 tūkstošu EUR apmērā.

No Latvijas topā ir spējuši iekļūt vēl trīs uzņēmumi – Discover Car Hire (233. vietā) – piedāvā auto nomas starpniecības pakalpojumus, SonarWorks (838. vietā) – audiotehniskā aprīkojuma ražošana, Industry Service Partner (846. vietā) – rūpniecības iekārtu ražošana un apkope, kā arī  Mogo Finance (896. vietā) – piedāvā auto līzinga pakalpojumus.

Nākotnes perspektīvas

Ņemot vērā, ka divi no pieciem topā iekļuvušajiem uzņēmumiem darbojas finanšu tehnoloģiju jomā, varam ar samērā drošu pārliecību apgalvot, ka Latvija sevi pamatoti var uzskatīt par fintech uzņēmumu lielvalsti. Pieminētie uzņēmumi ir spējuši pacelties pāri Latvijas robežām un izvērst savu darbību ārzemēs, nodrošinot augstu pievienoto vērtību saviem pakalpojumiem, kā arī veicot ievērojamas iemaksas valsts budžetā.

Prognozes liecina, ka turpmākajos gados Sun Finance koncerna apgrozījums varētu vēl būtiski pieaugt, jo tas savu darbību ir izvērsis arī ārpus Eiropas, kur izaugsmes potenciāls ir vēl lielāks.

Avots: