Debetkarte ir viens no maksājumu karšu veidiem, kas ļauj maksāt par pirkumiem veikalos, internetā vai izņemt skaidru naudu no bankomāta. Lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju šobrīd makā ir tieši debetkarte, nevis kredītkarte, kā sarunvalodā daudzi to mēdz saukt. Kuru izvēlēties un kura ir izdevīgāka, aplūkojam tuvplānā.

Starp abiem pieminētajiem karšu veidiem pastāv viena ļoti būtiska atšķirība. Debetkartes lietotājs var tērēt tikai to naudu, kas viņam reāli pieder, t.i. ir ieskaitīta bankas kontā. Tiklīdz nauda kontā rāda 0,00- EUR, neko vairs tērēt nevarēs, līdz konta papildināšanas brīdim. Kredītkartes īpašnieks savukārt var tērēt savu naudu un vēl papildus naudas summu, ko nosaka bankas kredītlimits konkrētajam cilvēkam. Kredītlimita apmērs ir atkarīgs no dažādiem faktoriem, taču ilgtermiņa klientiem tas pamatā tiek noteikts 2 – 3 mēnešalgu apmērā. Tas darbojas līdzīgi kā bankas piešķirts kredīts, kura procentu likmes ir aptuveni tādas kā patēriņa aizdevumiem.

Aizdevēji, kuru piedāvājumi ir nebanku kredīti arī piedāvā dažādas maksājumu kartes (VISA, Mastercard) vai speciālas aplikācijas, kas ļauj pieteikties aizdevumam internetā. Precīzi kredītreitinga izvērtēšanas algoritmi nodrošina ātru pieteikumu izvērtēšanu un naudas pārskaitījumus uz kontu nereti pat dažu minūšu laikā. Aizvien populārākas kļūst arī kredītlīnijas, kas ļauj privāta kredītlimita ietvaros  pieejamo aizdevumu tērēt pakāpeniski un maksāt procentus tikai par reāli iztērēto naudu.

Izvēloties debetkarti vai kredītkartes jāņem vērā savas pašdisciplīnas iespējas. Debetkarte ļauj impulsīvi tērēt naudu tikai līdz brīdim, kamēr konts ir tukšs. Ar kredītkarti savukārt iepirkšanās var turpināties jau ilgi pēc tam. Maksājot ar debetkarti, maksājumu terminālis savienojas ar banku, saņemot apstiprinājumu par darījuma norises iespējamību. Ja kontā nav pietiekami daudz naudas, darījums tiek noraidīts. Norēķini ar kredītkarti, turpretim ir vienkāršāki, jo banka garantē klienta vietā līdzekļu pieejamību, apstiprina maksātspēju.

Debetkarte nodrošina iespējas samaksāt par pirkumiem internetā vai klātienē visdažādākajos veikalos, slimnīcās, kafejnīcās, restorānos, rezervēt avio biļetes, viesnīcu, kā arī ļauj viegli izsekot tēriņus un naudas plūsmu. Kredītkarte turpretim sniedz papildus priekšrocības – pirkumu apdrošināšana, bonusa un lojalitātes punkti, akcijas un atlaides karšu īpašniekiem, cash-back pakalpojums u.c. Papildus tam, viesojoties ārzemēs, kredītkarti var vieglāk izmantot bankomātos vai maksājot par pakalpojumiem. Izņēmums ir dažas Rietumeiropas valstis, kas veikalos ļauj norēķināties tikai ar savām vietējām maksājumu kartēm. Piemēram, Vācijā veikalniekiem patīk EC karte, kas savā būtībā ir tā pati debetkarte. Šī iemesla dēļ, dodoties uz ārzemēm, ir vērts ņemt līdzi uzreiz vairākas banku kartes, lai pasargātu sevi situācijās, kad viena no tām pieviļ.

Vai debetkarte ir drošāka? Jā, sliktākajā scenārijā, kad karte tiek nozagta neviens nezaudē vairāk kā to naudu, kas ir bankas kontā. Kredītkartes nozaudēšanas gadījumā savukārt pastāv risks zaudēt savu naudu un vēl palikt parādā kredītiestādei. Arī pārtērējot savus līdzekļus vēlāk nākas maksāt procentus par sava limita pārsniegšanu. Dažas bankas prasa, lai nauda tiktu atmaksāta tekošā mēneša ietvaros, citas ļauj atmaksāt līdz nākamā mēneša trīsdesmitajam datumam vai pat vēl ilgāk.

Kā izņemt naudu no kartes? Debetkarte Latvijā nodrošina iespējas izņemt no jebkura bankomāta, taču jārēķinās, ka izņemot virs 500 EUR mēnesī vai izņemot naudu no citas bankas bankomāta tiek prasīta komisijas maksa. Piemēram, Latvijas lielākā banka – Swedbank šobrīd ļauj izņemt naudu bez komisijas tikai no swedbank bankomātiem. Otra iespēja – internetbanka. Izmantojot internetbanku, katram ir iespēja pārskaitīt naudu uz citu bankas konta numuru. Viss, kas jāzina, lai tas izdotos ir konta numurs un plānotā naudas summa. Bankai vairs nav nepieciešams personas kods, vārds un uzvārds. Dažas bankas ļauj piesaistīt bankas konta numuru arī savam mobilā telefona numuram, kā arī saņemt maksājumus un maksāt par pakalpojumiem ar mobilo telefonu.

Kā aizsargāt savu naudu? Katram debetkartes lietotājam ir iespēja noteikt individuālus kartes lietošanas limitus, paredzot dienā izņemt ne vairāk kā 200 EUR vai 500 EUR vai mēnesī ne vairāk kā 1000 EUR. Šos limitus var izmainīt bankas filiālē vai savā internetbankas profilā. Vairums Latvijas iedzīvotāju neizmanto šo iespēju un paļaujas uz bankas spēju aizsargāt viņu finanšu līdzekļus. Visbiežākais kartes izmantošanas veids ir algas vai pensijas saņemšana un norēķini par pirkumiem veikalos.

Kādu debetkarti izvēlēties? Kredītiestādes piedāvā dažādus maksājumu karšu veidus, taču populārākie ir VISA un Maestro Card. Dažādiem karšu veidiem ir atšķirīga komisiju struktūra un karšu atjaunošanas maksas. Izvēloties sev piemērotāko variantu, ir jāņem vērā savi naudas tērēšanas un pelnīšanas paradumi. Debetkartes var salīdzināt internetā banku (SEB, Citadele, Swedbank, Luminor) mājaslapas sadaļā – Cenrādis vai zvanot uz izvēlētās bankas informācijas tālruni.