Kādēļ ir vajadzīgs finanšu konsultants un kā izvēlēties pareizo?

Mēs ieguldam daudz laiku, lai risinātu šķietami vienkāršus un dzīvē maznozīmīgus jautājumus, bet finanšu plānošanai pieejam pavirši. Finanšu konsultants ir profesionālis, kas sniedz padomus fiziskām un juridiskām personām par finanšu plānošanu un naudas plūsmas regulēšanu. Esam pieraduši, ka turīgiem cilvēkiem un bagātniekiem ir savi finanšu konsultanti. Šobrīd esam nonākuši situācijā, kad praktiski ikvienam būtu nepieciešams savs padomdevējs finanšu jautājumos.

Agri vai vēlu katram ir jāsaskaras ar dažādiem finansiāliem izaicinājumiem. Mājsaimniecības budžeta sastādīšana, uzkrājumu veidošana, pensiju plāna izvēle, investīcijas un vēl daudz citi jautājumi. Arī tik šķietami vienkāršs jautājums kā mājas iegāde mūsdienās, ņemot kredītu, ir saistīts ar dažādu līgumu slēgšanu, komisijas maksām, procentiem un virkni jautājumu. Lai arī pats process nav sarežģīts, pirmajā reizē visiem ir dažādi jautājumi. Cilvēki, kas nav ieguvuši izglītību finansēs vai padziļināti interesējušies par finanšu jautājumiem var viegli apjukt dažādās definīcijās, līgumu nosacījumus, noteikumos un grafikos.

Ārzemēs ir finanšu plānotāji, kas speciālizējas uz konsultācijām dažādās šaurās jomās, piemēram, īpašumu iegāde vai pensiju plāna izvēle. Latvijas mērogiem tie ir pārāk sīki jautājumi un mūsu finanšu konsultanti cenšas izglītoties visās jomās.

Cik maksā finanšu konsultācijas?

Par finanšu konsultācijām nav jāmaksā tūkstošiem eiro. Komisijas maksa var tikt prasīta par pašu konsultācijas faktu vai konsultācijas ilgumu. Ja maksa par stundu garu sarunu ir 50 vai 100 eiro, daudziem tas liksies pārāk dārgi. Pat pieņemot, ka esat izlēmuši nopirkt nekustamo īpašumu vai ieguldīt naudu konkrētā uzņēmumā, ir svarīgi kurā brīdi to darīt. Pareizs investīciju laiks var ļaut realizēt kāroto mērķi daudz lētāk un izdevīgāk. Palīdzēt atrast pareizo brīdi investēšanai ir viens no finanšu konsultantu pamatuzdevumiem.

Sarunas laikā tiek apzināti klienta pašreizējie finanšu resursi, kā arī citi materiālie un nemateriālie aktīvi un izstrādātas stratēģijas (ja nepieciešams) finanšu līdzekļu ieguldīšanai. Tam var būt vajadzīgas arī vairākas tikšanās, taču vispārīgus ieteikumus var saņemt arī jau pirmajā konsultācijā. Kopumā atvēlot salīdzinoši nelielu naudas summu var iegūt izpratni par to kā ieguldīt savu sūri grūti krāto naudu un ilgtermiņā ietaupīt vairākus desmitu vai pat simtus tūkstošu eiro. Arī cilvēki, kas strādā parastu algotu darbu var ietaupīt šādu summu vai pat papildus nopelnīt, ja savlaicīgi iegulda naudu pareizos pensiju plānos vai investē pareizajā brīdī.

Kas ir finanšu konsultants?

Finanšu un investīciju konsultanti saskaņā ar Profesiju klasifikatoru ietilpst grupā – finanšu vecākie speciālisti. Detalizētāks profesijas apraksts šeit nav pievienots, taču lai strādātu profesijā ir nepieciešama atbilstoša augstākā izglītībā. Sk. Ministru kabineta 2017. gada 23. maija noteikumus Nr. 264 “Noteikumi par Profesiju klasifikatoru, profesijai atbilstošiem pamatuzdevumiem un kvalifikācijas pamatprasībām“. Iegūt izglītību, kas ļauj strādāt specialitātē var vairākās Latvijas augstskolās, līdz ar to finanšu eksperti mums teorētiski ir gana daudz. Lielākā daļa no viņiem patlaban strādā par grāmatvežiem, revidentiem, auditoriem, finanšu analītiķiem, banku darbiniekiem vai ar profesiju nesaistītās jomās.

Vai man ir vajadzīgs finanšu konsultants, kā izvēlēties?

Saņemot padomus no draugiem, paziņām vai tuviniekiem, mēs rīkojamies uz savu galvu. Finanšu eksperti, kas darbojas licencētā vidē turpretim sniedz padomus, balstoties uz savu pieredzi, izglītību un profesionālām prasmēm. Tas nozīmē, ka viņu sniegtie padomi ietver daudz plašākas zināšanas un būs kompetentāki. Protams, ne vienmēr padomi ir atbilsoši mūsu vēlmēm vai uzskatiem. Ievērot vai neievērot finanšu konsultantu ieteikumus ir katra indivīda personīgā atbildība. Latvijā finanšu konsultants kā profesija netiek akreditēts, taču ir aprakstīts finanšu darbinieka standarts. Ārzemēs savukārt tā mēdz būt stingri reglamentēta profesija, kuras pārstāvji iziet sertifikācijas procesu un ir atbildīgi par dotajiem ieteikumiem.

Cilvēki, kas sasnieguši zināmu turības līmeni ir gatavi maksāt noteiktu procentu (%) no savas bagātības, lai arī turpmāk būtu bagāti vai arī kļūtu vēl bagātāki. Tiem, kas vēl ir tikai ceļā uz finansiālo labklājību ir vērts ieguldīt naudu un laiku savā izglītošanā, kā arī atvēlēt nelielu daļu no saviem resursiem, lai konsultētos ar nozares profesionāļiem.

Vai finanšu ekspertu prognozēm ir garantijas?

Vai kāds no finanšu ekspertiem būtu spējis paredzēt COVID-19 izraisītās sekas ekonomikai un daudzu nozaru dzīvotspējai? Visticamāk, ka nē. Sagatavoties šādiem negaidītiem pavērsieniem var mēģināt, taču visu nevar iepriekš paredzēt. Viens gan ir skaidrs. Neskaidrība pasaules ekonomikā un mūsu dzīvēs kopumā nekur nepazūdīs. Vienmēr būs negaidīti pavērsieni,  kas var atstāt būtisku ietekmi uz mūsu finansēm un labklājību.

Tautas gudrība māca neglabāt visas olas vienā grozā un arī mums mūsdienās būtu prātīgi to atcerēties. Ienākumu un investīciju diversificēšana ir stratēģija, kas var palīdzēt pārdzīvot visgrūtākās situācijas. Palīdzēt izvēlēties, kur ieguldīt naudu ir finanšu konsultantu pamatdarbs. Ja daudzi vēl nesen gribēja atvērt savu mazu viesnīciņu vai kafejnīcu un dzīvot laimīgi, līdz mūža galam, tad tagad ir redzams, ka sabiedriskā ēdināšana un viesmīlības nozare arī ir pakļauta lieliem satricinājumiem. Tiem, kas kādreiz ir gribējuši pirkt viesnīcu, šobrīd ir zelta laiki, jo liela daļa no pašlaik strādājošām naktsmītnēm, visticamāk, bankrotēs.

Finanšu un kredītu portāls Credit nepiedāvā finanšu konsultācijas, taču sniedz daudz un dažādu noderīgu informāciju cilvēkiem, kas interesējas par finanšu un kreditēšanas jautājumiem.