2020. gada 17. decembrī Eiropas investīciju banka (EIB) publiski paziņoja, ka kopā ar Eiropas investīciju fondu izsniegs garantijas Luminor bankai aizdevumu izsniegšanai maziem un vidējiem uzņēmumiem Latvijā, Lietuvā un Igaunijā vismaz 660 miljonu eiro apmērā.

Daļu no aizdevumu garantijām nodrošina arī Eiropas Stratēģisko investīciju fonds (ESIF), kas ir daļa no Eiropas Komisijas centieniem palielināt investīcijas COVID-19 izraisītās ekonomiskās krīzes iespaidā.

Finansējumu paredzēts piešķirt maziem un vidējiem uzņēmumiem Baltijas valstīs, kuriem nepieciešams ilgtermiņa kredīts vai līzings. Latvijas izvirzītais, Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis norāda, ka piešķirtajām kredīta garantijām būs būtiska nozīme Baltijas valstu ekonomiku mugurkaula – mazo un vidējo uzņēmumu – stiprināšanā un Eiropas Savienībā plāno arī nākotnē turpināt atbalstīt uzņēmumu izdzīvošanu krīzes situācijā un attīstību.

Luminor piešķirtie aizdevumi uzlabos mazo un vidējo uzņēmumu piekļuvi finansējumam pandēmijas periodā. Plānots, ka šis sadarbības darījums varētu kalpot kā piemērs citiem kapitāla starpniekiem Baltijas reģionā.

Eiropas investīciju grupas dalībnieku un Luminor sadarbības modelis paredz, ka Luminor saglabās pirmos zaudējumus no nodrošinātā porfeļa, kamēr Eiropas investīciju fonds un Eiropas investīciju banka drošinās pārējos mezazīna aizdevumus.

Luminor ir trešais lielākais finanšu pakalpojumu sniedzējs Baltijas valstīs. Luminor akciju vairākums pieder ASV privāto investīciju uzņēmumam Blackstone Group, kas pārvalda triljoniem dolāru lielu kapitālu. Blackstone pabeidza Luminor iegādi 2019. gada septembrī un jau ir paziņojusi, ka plāno 4 – 7 gadu periodā izlikt Luminor pārdošanai vairākās akciju biržās.

Iepriekš Latvijas vadošās amatpersonas jau ir paudušas neapmierinātību ar vietējo banku kūtrajiem uzņēmumu kreditēšanas tempiem, kas apgrūtina tautsaimniecības attīstību. Bankas gan šādus pārmetumus vienmēr noraida, aizbildinoties ar kvalitatīvu pieteikumu trūkumu. Cerams, ka līdz ar Eiropas investīciju bankas aizdevumu garantijām vietējiem uzņēmumiem kļūst vieglāk saņemt aizdevumus.

Avots: https://www.eib.org/en/press/all/2020-376-eu-and-luminor-support-baltic-smes-and-mid-caps