EURIBOR likmei saglabājoties nulles līmenī Eiropas bankas jau ilgstoši saskaras ar izaicinājumiem, ko darīt ar noguldīto naudu. Procentu likmes vairākās Eiropas valstīs hipotekārajiem kredītiem ir nokritušas līdz daudzu gadu zemākajam līmenim, mudinot iedzīvotājus aizņemties naudu mājokļu iegādei.

Atsevišķas Dānijas kredītiestādes ir gājušas soli tālāk. Trīs bankas Dānijā, t.sk. Nordea bank hipotekārais kredīts tiek izsniegts ar 0% ar atmaksas termiņu līdz 20 gadiem. Tas nozīmē, ka kredītņēmējam ir jāatmaksā tieši tik daudz nauda, cik viņš aizņemas. Ņemot vērā, ka naudas vērtība inflācijas ietekmē ar katru gadu rūk, faktiskā atmaksājamā summa ir mazāka nekā aizdevuma summa.

Pirms neilga laika cita Dānijas banka – Jyske Bank, izsniedza aizdevumus ar 0,5% negatīvu likmi. Tas nozīmē, ka par aizņemšanos banka klientiem teorētiski vēl piemaksāja. Šajā aprēķinā gan nav ietvertas komisijas maksas un citi papildus maksājumi, ko kredītiestāde var iekasēt par savu pakalpojumu sniegšanu.

Dānijas piemērs Eiropas kontekstā ir viens no izaicinošākajiem. Iemesls šādam dāsnumam ir Dānijas krona un tās vērtības attiecība pret eiro valūtu. Lai noturētu Dānijas kronas kursu, Dānijas centrālā banka jau no 2012. gada ir uzturējusi bankām negatīvu procentu likmi. Iedzīvotājiem tas nodrošina zemas procentu likmes dažādiem aizdevumiem, savukārt kredītiestādes, lai nezaudētu naudu ir spiestas izsniegt kredītus un meklēt izdevīgas investīciju iespējas. Tas notiek, jo saskaņā ar valstu likumiem komercbankas glabā naudu valsts centrālajā bankā un Dānijā par banku naudas uzglabāšanu Centrālā banka prasa tām maksāt procentus. Līdz šim šāda pieeja ir sevi attaisnojusi un Dānija var droši sevi uzskatīt par vienu no Eiropas turīgākajām valstīm attīstīto valstu klubā.

Iespējams, arī Latvijas bankas laika gaitā varētu vairāk pievērsties vietējo iedzīvotāju aktīvākai kreditēšanai. Līdz šim kreditēšanas tempi, sevišķi pēdējos gados ir bijuši pārlieku lēni, par ko kredītiestādes ir saņēmušas kritiku no valsts augstākajām amatpersonām.

Nebanku kreditēšanas segmentā zemās procentu likmes nav manāmas, jo atšķirībā no kredītiestādēm, kuras aizdod jaunradītu naudu nebanku kredītu uzņēmumi aizdod savu privāto kapitālu.

Avoti: