Uz maksājumu norēķinu kartes, ko izsniedz banka vai uzņēmums ir redzama dažāda informācija. Kartes priekšpusē ir iegravēts kartes numurs un derīguma termiņš, īpašnieka vārds un uzvārds. Tāpat tiek norādīts kartes veids – VISA, MasterCard, AmericanExpress, VISA Electron, Debit Card u.c.

CVV kods (angliski “card verification value”, kartes verifikācijas vērtība) ir trīs vai četru ciparu skaitlis, kas norādīts uz norēķinu kartes aizmugurējās daļas – paraksta joslā. Tas ir drošības kods ar kura palīdzību tiek apstiprināti maksājumi ar karti – internetā vai pa telefonu. Komersantiem CVV kods kalpo kā apliecinājums, ka kartes lietotājs ir tās īpašnieks.

Kartes izskats var nedaudz atšķirties, bet CCV kods vienmēr ir uz paraksta joslas – pašās beigās (3 vai 4 cipari)

Svarīgi – nejauciet CVV ar PIN kodu, kas ir četru ciparu kods, kas jāievada bankomātā, lai izņemtu naudu vai maksājumu terminālī, lai apstiprinātu maksājumu.

CVV koda lietošana un drošība

Maksāt ar bankas karti internetā ir ērti un CVV kods palīdz to nodrošināt, taču to var viegli nozagt un izmantot neatļautiem darījumiem. Ikviens, kas ir ielāgojis vai ieguvis kartes sensitīvos datus (numuru un CVV kodu) var veikt pirkumus internetā. Teorētiski kodu būtu iespējams pat uzminēt (visas iespējamās 3 ciparu kombinācijas veido 999 variantus) un krāpniekiem varētu pietikt pat tikai ar kartes numuru. Vienlaikus gan ir cerība, ka banku drošības procedūras aptur maksājumu veikšanu mēģinājumus, ja CVV numura kļūdaini ieraksti tiek veikti pārāk bieži.

Arī Latvijas iedzīvotāji veic darījumus internetā, izmantojot maksājumu kartes, un reizēm arī zaudē naudu. Tas var notikt brīvprātīgi ievadot karšu datus krāpnieciskās vietnēs vai veicot pirkumus un rēķinu apmaksu internetā. Praksē pastāv divu veidu interneta veikali un tīmekļa vietnes. Pirmie ir uzticami un cenšas pasargāt klientu privāto informāciju. Otrie ir speciāli veidoti, lai nozagtu šo informāciju vai datu aizsardzību veic pavirši. Abos variantos pastāv iespēja, ka maksājumu kartes kods un CVV numurs agri vai vēli nonāks pie garnadžiem. Lai arī viņi nevar izmantot šo informāciju, lai pārsūtītu naudu vai izņemtu to no bankomāta, ir iespējams veikt nesankcionētus pirkumus internetā.

Pasargāt savu kontu no pilnīgas iztukšošanas šādās reizēs var tikai rūpīga sekošana sava bankas konta stāvokļa izmaiņām (automātiskie paziņojumi telefonā) vai bankas iekšējās drošības procedūras. Ja pamaniet, ko nelāgu, nekavējoties sazinieties ar savas bankas atbalsta dienestu. Par laimi neviena kredītiestāde Latvijā vai uzņēmums nepiedāvā iespēju aizņemties naudu tikai ar maksājumu karti. Visi kredīti tiek piešķirti pēc tam, kad ir saņemts verifikācijas maksājums no klienta bankas konta. Ja šāda prasība nebūtu ieviesta, mēs dzirdētu par daudz vairāk krāpniecības gadījumiem Latvijā.

Līdz brīdim, kad bankas ieviesīs stingrākas drošības procedūras būtu ieteicams atturēties no maksājumu veikšanas internetā ar karti. Tā vietā daudz drošāk ir izmantot internetbankas pakalpojumus, Paypal vai tam līdzīgus starpnieku servisus. Par laimi tiek plānots, ka jau no 2021. gada 1. janvāra, maksājot ar bankas karti internetā, papildus CVV kodam būs jāveic arī stingrā autentifikācija. Praksē tas nozīmē, ka kartes izdevējs pirms maksājuma veikšanas liks to apstiprināt ar smart-id vai kodu kalkulatoru.


*CVV kods reizēm tiek saukts arī par CSC numuru (“card security code”, kartes drošības kods) vai retāk par CVV2 (otrās paaudzes drošības kods, kas izveidots ar citu algoritmu un padara to grūtāk uzminamu).


Papildus informācija

  1. VISA mājaslapa – https://usa.visa.com/