2020. gada pirmajā pusgadā izsniegto nebanku kredītu daudzums ir sarucis par 30%, salīdzinot ar gadu iepriekš, liecina Patērētāju tiesību un aizsardzības centra (PTAC) vadītājas publiski paustais intervijā Latvijas Radio.

Izsniegto aizdevumu kopējā summa savukārt ir sarukusi par 20% jeb gandrīz 60%, kas liecina. Tas nozīmē, ka līdz ar izmaiņām likumos iedzīvotāji tagad aizņemas lielākas naudas summas nekā agrāk un/vai izvēlas citus finanšu pakalpojumus. Otrs iemesls izsniegto aizdevumu skaita samazinājumam, ir COVID-19 radītā ekonomiskā krīze, kuras ietvaros daudzas privātpersonas ir zaudējušas darbavietas vai ir samazinājies to iztikas līdzekļu apjoms.

Neskatoties uz iepriekš minēto, ir arī kāda pozitīva ziņa. 2020. gada pirmajā pusgadā par 1% ir uzlabojusies aizdevumu atgriešana, kas lai arī neliela izmaiņa liecina, ka iedzīvotāji cenšas aktīvāk sekot savu finansiālo saistību izpildei.

Papildus jānorāda, ka atbilstoši PTAC aplēsēm 2021. gadā darbu varētu pārtraukt aptuveni 20 nebanku kredītdevēji. Tam par iemeslu ir patēriņa kreditēšanas licences ikgadējās maksas četrkārtīgs pieaugums, kas mazajiem aizdevējiem padarīs šo biznesu nerentablu. Kopumā Latvijā šobrīd aktīvi strādā 60 nebanku kreditēšanas uzņēmumi, kas piedāvā īstermiņa aizdevumus, ilgtermiņa kredītus, kredītlīnijas un aizdevumus pret ķīlu (nekustamais īpašums vai auto).

Skaitļi gan varētu mainīties, ja uzņēmumiem, kas nodrošina kreditēšanas pakalpojumus paralēli pastāv arī kāds cits bizness, kas ļauj amortizēt augsto licences maksu. Galvenie ieguvēji no licences cenas pieauguma varētu būt lielie tirgus spēlētāji, kuru piedāvājumi ir dažādi aizdevumi un ir pieejami lielāki finanšu līdzekļi.