Latvijas bankas un citas monetārās finanšu iestādes* 2021. gada pirmajā ceturksnī nopelnījušas 56,9 miljonus eiro, liecina Latvijas bankas publiskotie dati.

Ja salīdzinām banku peļņas rādītājus ar līdzīgu periodu pērn (26 miljoni eiro), varam secināt, ka kredītiestāžu peļņa ir palielinājusies gandrīz 2,2 reizes.

Kopumā banku un citu monetāro finanšu iestāžu aktīvu apjoms uz š.g. 31. martu veidoja 24,285 miljardus eiro, kas ir par aptuveni 17% vairāk nekā gadu iepriekš. Pandēmijas neskaidrības apstākļos privātpersonas un uzņēmumi kredītiestādēm bija uzticējuši par 3,556 miljardiem eiro vairāk.

Gada laikā nedaudz pieaudzis arī izsniegto kredītu apjoms (12,075 miljardi eiro pret 11,956 miljardiem eiro pērn). Latvijas pilsoņiem un iedzīvotājiem ar pastāvīgās uzturēšanās atļauju kredītos izsniegti 11,956 miljardi eiro, t.i. pieaugums 5,8% apmērā gada laikā. Salīdzinoši neliela daļa aizdevumu izsniegta citās valūtās, nevis eiro. Kopējais šādu kredītu apjoms veido vien 119,5 miljonus eiro.

Vai Jums šķiet, ka Latvijas iedzīvotāji no bankām vairāk aizņemas vai nogulda? Ja minējāt, ka nogulda, tad varat sevi apsveikt. Lai arī kredītos izsniegti vairāk kā 11 miljardi eiro, mēs esam noguldījuši bankās vēl krietni vairāk – 15,526 miljardus eiro.

Lauvas tiesu no visiem noguldījumiem veidoja noguldījumi eiro valūtā – 14,457 miljardi eiro, bet citās valūtās noguldīti vien 1,069 miljardi eiro. Varam pieļaut, ka visbiežāk noguldīšanai izmantotā alternatīvā valūta ir ASV dolāri, kam seko Šveices franki, Krievijas rubļi un Japānas jēnas.

*Monetārās finanšu iestādes ir bankas un finanšu sabiedrības, kas pieņem noguldījumus no fiziskām un/vai juridiskām personām, kas paši nav kredītiestādes vai finanšu sabiedrības.


Avots: