Tuvāko mēnešu laikā Finanšu kapitāla un tirgus komisija (FKTK) ļaus bankām ieviest riskos bāzētu pieeju klientu vērtēšanā. Plānots, ka jaunā pieeja atvieglos daudzu uzņēmēju un privātpersonu sadarbību ar kredītiestādēm, kas pēdējos gados bija būtiski pasliktinājusies.

FKTK sola vērā ņemamas izmaiņas ieviest tuvāko mēnešu laikā, ļaujot bankām ieviest klientu riskos bāzētas pieejas ieviešanu. Izmaiņu ieviešanai FKTK ir izstrādājusi 20 punktu plānu, kura ieviešana pilnā apmērā varētu noslēgties 2021. gada nogalē, jo vēl ir jāveic vairāki labojumi likumos.

Kādēļ Latvijā radušās problēmas banku – klientu sadarbībā?

Reaģējot uz vairāku komercbanku (ABLV, Trasta banka) slēgšanu un bažījoties par savu nākotni, bankas Latvijā pēdējos gados bija ieviesušas ārkārtīgi stingru klientu vērtēšanu. Šādas izmaiņas tika skaidrotas arī ar jaunām FKTK prasībām, kas noteica papildus prasības klientu vērtēšanā. Rezultātā atvērt kontu Latvijā ārvalstu pilsoņiem un uzņēmumiem bija praktiski neiespējami. Arī tiem uzņēmumiem, kas sadarbojās ar Krieviju, Ukrainu vai kādu citu valsti pastāvēja risks par konta darbības apturēšanu.

Situācija nonāca tik tālu, ka pat atbildīgo jomu ministri un premjerministrs publiski paziņoja, ka banku ierobežojumi ir pārāk stingri un apdraud valsts ekonomikas attīstību. Cerams, ka jaunā FKTK dos pozitīvus augļus un kredītiestāžu sadarbība ar privātpersonām un uzņēmumiem kļūst klientiem draudzīgāka.

Jau šobrīd Latvijas iedzīvotājiem aizdevumi tiek izsniegti salīdzinoši augstā līmenī, neskatoties uz ārkārtas situācijas radītiem ierobežojumiem. Lai veicinātu ekonomikas atveseļošanu ārvalstu investīciju piesaiste ir ļoti nozīmīga, sevišķi apstākļos, kad daudzu uzņēmumu darbība ir apturēta vai iesaldēta.