ASV Tieslietu departaments un FIB šobrīd veic izmeklēšanu par “Danske Bank”, “SEB” un “Swedbank” iespējamiem pārkāpumiem naudas atmazgāšanas un krāpšanas novēršanā Baltijas valstīs, ziņo Reuters, atsaucoties uz Zviedrijas laikrakstu “Dagens Industrii”

Zviedrijas Tieslietu ministrija jau vasarā esot saņēmusi tiesiskās palīdzības lūgumu no ASV Tieslietu departamenta saistībā ar tur notiekošo izmeklēšanu.

Jāatzīmē, ka bankas jau ir samaksājušas soda naudas miljoniem eiro apmērā par pieļautajiem pārkāpumiem banku mātes valstīs un veikušas izmaiņas iekšējās procedūrās, lai nepieļautu pārkāpumu atkārtošanos.

Pēc informācijas par banku pārkāpumiem izmeklēšanas publicēšanas visu trīs pieminēto kredītiestāžu akciju kurss piedzīvoja kritumu biržā. Iespējams, investori bažījās par ASV piespriesto soda naudu apmēru un sodu ietekmi uz banku peļņas rādītājiem nākotnē.

Atgādināsim, ka iepriekš par dažādiem pārkāpumiem ASV piesprieda 2 miljardu dolāru sodu Barclays bankai (Lielbritānija) par toksisku nekustamo īpašumu parādu tirdzniecību pirms 2008. gada ekonomikas krīzes, 3 miljardu dolāru sodu Wells Fargo (ASV) un 7,2 miljardu dolāru sodu Deutsche Bank (Vācija).

Swedbank šobrīd ir lielākā banka Latvijā, SEB ir viena no lielākajām, bet Danske Bank ir gandrīz pilnībā atstājusi Latviju. Šobrīd nav zināms, kādu ietekmi izmaiņas varētu atstāt uz kredītiestāžu darbību Latvijā, jo bankas Latvijā spēj strādāt ar ievērojamu peļņu. Arī kredīti Latvijā tiek joprojām izsniegti gan juridiskām personām, gan privātpersonām.

Avots: Reuters- https://www.reuters.com/article/europe-moneylaundering-us-investigation-idUSKBN28P1Z6