Kredītlīnija

Latvijā kredītlīnija* kļūst aizvien populārāka, jo sniedz pārliecību, ka aizdevums būs 100% pieejams tieši tad, kad nepieciešams visvairāk.

Aizdevējs Nauda kontā* Pirmais ar 0% Atlaides apmērs (30 d.) Maks. summa 1. reizē Vecums (no/līdz) Aizdevuma termiņš Darba laiks
10 minūtes
Kredītlīnija līdz 4000 ar 0% 4000 € 18-70 līdz 3 gadiem 8.00-22.00
15 minūtes

500-5000 € 20-70 līdz 5 gadiem 👷‍ 8.00-22.00
b.d.9.00-18.00
20 minūtes
līdz 350 ar 0% 1500 € 21-70 līdz 12 mēnešiem 👷‍ 8.00-22.00
b.d.9.00-18.00
5 minūtes

Atlaide komisijai 3000 €
20-75 līdz 4 gadiem 7.00-23.00
10 minūtes
līdz 425 ar 0% 1000 € 20-70 līdz 2 gadiem 👷‍ 8.00-22.00
b.d.10.00-20.00

*Kredits7,  Vivus, Mogo, Kredits7 un Kredits365 nepiedāvā kredītlīniju, bet ir pieejami citi kredītu veidi.

Kas ir kredītlīnija?

Kredītlīniju var salīdzināt ar kredītkarti, taču šajā gadījumā maksājumu karte netiek izsniegta. Kredītlimits tiek noteikts katram klientam individuāli un tā apmēru, iztērēto naudas summu, veicamos maksājumus u.c. informāciju var redzēt savā lietotāja profilā. Pieejamo kredītlīnijas limitu var jebkurā brīdī pārskaitīt uz savu bankas kontu un izlietot pēc saviem ieskatiem – izņemt no bankomāta skaidrā naudā vai samaksāt par precēm un pakalpojumiem caur internetu.

PIEMĒRS – Annai apstiprināta kredītlīnija 1000 eur apmērā. Anna izlieto 300 eur, nopērkot ledusskapi. Annai būs jāmaksā komisijas maksa un/vai procenti par izlietotajiem 300 eur, nevis visiem 1000 eur.

Atsevišķi uzņēmumi jaunajiem kientiem piedāvā bezprocentu periodu, t.i. iespēju izmantot kredītlīniju bez procentiem vienu mēnesi vai ilgāk. Tas ir līdzīgi kā kredītkarte, kur, atmaksājot izlietoto kredītlimitu, līdz mēneša beigām procenti nav jāmaksā. Bankas šādu praksi piekopj jau sen un arī nebanku aizdevēji aizvien biežāk tiecas sekot kredītiestāžu paraugam. Galvenā atšķirība – kredītkarte ir reāla, fiziski aptaustāma maksājumu karte, bet kredītlīnijas apmērs ir redzams tikai internetā. Būtiski, ka Jums nav jākonkretizē kādiem mērķiem plānojat naudu izmantot.

Izsniegšanas nosacījumi

Kredītlīnija privātpersonām tiek izsniegta uz līdzīgiem noteikumiem kā jebkurš ātrais kredīts. Ir vajadzīgs savs bankas konts, mobilais tālrunis, epasts un jāatbilst nosacījumiem attiecībā uz vecumu, ienākumiem un kredītvēsturi (skat. zemāk). Lai pretendētu uz pakalpojuma saņemšanu, Jums ir jāveic šādas darbības:

  • aizpildiet anketu internetā (izvēlieties savu kredītlimitu);
  • apstipriniet lietotāja profilu (pārskaitiett 1 centu uz aizdevēja bankas kontu);
  • saņemiet apstiprinājumu un pārskaitiet naudu uz savu kontu.

Pirms piešķirt aizdevumu tiek pārbaudītas ziņas par klienta ienākumiem, kredītvēsturi un līdzšinējo sadarbību. Pieteikuma izvērtēšanai parasti nevajag vairāk par 20 – 30 minūtēm un kredītlimits tiek apstiprināts jau aptuveni vienā stundā (darba laikā). Tā kā maksimālās summas apmērs šim pakalpojumam mēdz būt lielāks, tad jārēķinas, ka šaubu gadījumā Jums prasīs atsūtīt bankas konta izrakstu par pēdējiem trīs līdz sešiem mēnešiem.

Tiem kuru ienākumu slieksnis nav minimālās algas apmērā, jārēķinas, ka pieteikums, visticamāk, tiks noraidīts. Tas gan nav nekas neparasts, jo lai saņemtu Swedbank kredītlīniju klientiem tiek prasīti ienākumi vismaz 500 eur mēnesī pēc nodokļu nomaksas. Izziņa no VID (Valsts ieņēmumu dienests) vai VSAA (Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra) no privātpersonas vairs netiek prasīta, jo šī informācija ar klienta akceptu ir pieejama arī elektroniskajās datu bāzēs. Pozitīvi, ka internetā tiek piedāvāta arī kredītlīnija no 18 gadiem, bet biežāk no 20 gadu vecuma. Maksimālais vecuma slieksnis šī tipa kredītu veidiem parasti ir robežās no 65 līdz 80 gadiem. Lielāku pretimnākšanu mēdz izrādīt tirgus jaunpienācēji, kas cenšas iegūt jaunus klientus. Tiesa bez oficiāliem ienākumiem un darba vietas iegūt kredītlīniju ir praktiski neiespējami. Pašnodarbinātā ienākumi, pensija un pabalsti šādās reizēs var tikt traktēti kā ienākumi un tas būtiski palielina potenciālo kredītņēmēju skaitu.

Aizvien biežāk sevišķa uzmanība tiek pievērsta kredītvēsturei. Ja Jums līdz šim nav bijuši paņemti kredīti un neesat ilgstoši kavējuši rēķinu apmaksu, tad kredītvēsture nebūs. Tiem, kas ir aizņēmušies un godprātīgi pildījuši saistības, būs pozitīva kredītvēsture. Kredītu vēsture ļauj izdarīt secinājumus par maksājumu disciplīnu un aizņēmēja gatavību pildīt līgumsaistības. Pat augsti ienākumi vien mūsdienās negarantē pozitīvu rezultātu, ja nav uzticamība. Ja agrāk parādnieki varēja viegli saņemt kredītu, tad tagad visi veciem pagātnes grēki ir redzami parādnieku datu bāzēs un sadarbības iespējas ir ierobežotas. Klienti ar sliktu kredītvēsturi tiek vērtēti kā riskanti un kredītlīnijas pieteikums vairumā gadījumu tiks noraidīts. Ja vecie, kavētie parādi ir nomaksāti vēsture joprojām būs sabojāta, bet būs redzams, ka saistības ir izpildītas un cerība aizņemties vēl pastāv. Varam secināt, ka kredītspējas vērtēšanas kritēriji ir daudzi un dažādi un kredītreitings veidojas ilgākā laika periodā. Ja vēlaties pārskatāmā nākotnē aizņemties, rūpējieties, lai kredītsaistības tiktu pildītas laicīgi un rēķini maksāti noteiktajos datumos.

Kredītlīnijas priekšrocības

Aizdevums ir pieejams vienmēr un uzreiz (pēc kredītlimita apstiprināšanas).

  • Izdevīgi – procenti ir jāmaksā tikai par reāli izlietoto naudas summu. Komisijas maksa un procenti, lielākoties, ir zemāki kā citiem aizdevumiem internetā
  • Diskrēti – netiek prasīts naudas izlietošanas mērķis.
  • Ātri – pieteikums tiek izskatīts un apstiprināts mazāk kā stundā (darba laikā).
  • Elastīgi – Tērējiet pēc vajadzības. Maksājiet par iztērēto. Ja vēlaties atmaksājiet ātrāk un samaziniet procentu maksājumu apmēru. Atmaksas terminš līdz trīs gadiem.
  • Papildus drošība – kredītlimita apstiprināšana garantē, ka aizdevums būs pieejams tieši tad, kad nepieciešams. Atkrīt bažas par to, ka kredīta pieteikums varētu tikt noraidīts. Varat to izmantot jebkurā diennakts laikā.

Kādiem mērķiem var izmantot kredītlīniju?

Motivācija un iemesli, kādēļ izmantot šo pakalpojumu katram ir citi. Privātpersonām kredītlīnija ir kā papildus garantija mūsdienu nenoteiktajā dzīvesveidā. Zinot savu kredītlimitu, to nevajag tērēt bez vajadzības, bet tikai tad, kad tiešām nepieciešams un ir pārliecība, ka spēsiet atmaksāt. Ja dažas dienas pirms algas pietrūkst naudas līdzekļi, Jūs zināsiet, ka sliktākajā variantā vienmēr ir plāns B. Iemesli aizņemties var būt visdažādākie – lielāki pirkumi, būvniecības un remonta izdevumi, veselības un medicīnas pakalpojumu apmaksa, izdevumi par izglītību vai aviobiļešu iegāde u.c. Arī uzņēmumi mēdz izmanto banku piešķirtas kredītlīnijas, lai līdzsvarotu naudas plūsmu un garantētu apgrozāmos līdzekļus ārkārtas situācijās, kad jāveic steidzami maksājumi par precēm un pakalpojumiem.

Pirms pieteikties pirmajai kredītlīnijai, ko redzat reklāmās masu medijos, ir vērts veikt izpēti Credit un saprast, kurš no piedāvājumiem ir šobrīd izdevīgāks. Nenāktu par sliktu atrast aizdevēju, kas jaunajiem klientiem piešķir kādas īpašas atlaides komisijas maksai vai bezprocentu periodu. Latvijas likumi arī garantē, ka Jūs vienmēr varat atkāpties no līguma, turklāt pirmās 14 dienas varat izmantot atteikuma tiesības un atkāpties bez jebkāda pamatojuma, atmaksājot iztērēto summu, saskaņā ar līguma nosacījumiem.

Maksimālais termiņš aizņēmuma atmaksai ir trīs gadi, taču Jūs varat atmaksāt naudu jebkurā sev izdevīgā brīdī. Svarīgi gan ņemt vērā, ka ilgāks atmaksas termiņš automātiski nozīmē, ka procentos samaksāsiet vairāk un vilkt garumā parāda atmaksu nav vērts. Tā kā procentu likme kredītlīnijai ir zemāka kā citiem interneta aizdevumiem, tad ir iespējams plānot lielākus un dārgākus izdevumus un pirkumus.

Kredītlīnija vai patēriņa kredīts – kuru izvēlēties?

Izmantot kredītlīniju ilgtermiņā, visticamāk, būs izdevīgāk nekā patēriņa kredītu. Procentu likmes abiem pakalpojumiem mēdz būt līdzīgas, bet, izvēloties kredītlīniju, Jūs iegūstat daudz lielāku elastību un rezultātā arī ietaupiet naudu. Patēriņa kredīta procenti ir jāmaksā par visu saņemto aizdevumu, arī tad, ja visu neiztērēsiet. Tas nozīmē, ka saņemot 500 eur patēriņa aizdevumu un iztērējot tikai 200 eur, procentus maksāsiet par visiem 500 eur. No otras puses, kredītlīnija 1000 eur nozīmē tikai Jūsu kredītlimitu un iztērējot 200 eur no sava limita procentus būs jāmaksā tikai par šiem 200 eur. Jāņem arī vērā, ka vairākos uzņēmumos kreditēšanas līniju laiku pa laikam var sākotnēji izmantot bez procentiem vai vismaz izmēģināt bez maksas. Atrast šādus piedāvājumus ne vienmēr ir viegli, tādēļ ir vērts sekot mūsu jaunumiem internetā.

Vai ātrajiem kredītiem nav labāki nosacījumi kā piedāvā kredītlīnija?

Jau noskaidrojām, ka katrs no šiem aizdevumu veidiem ir paredzēts citām vajadzībām. Ātrais aizdevums internetā ir paredzēts tikai un vienīgi īstermiņa vajadzībām. Pirmajā reizē to var saņemt bez komisijas maksas un bez procentiem uz laiku līdz 30 dienām, bet ilgtermiņā kredītlīniju var iegūt un izmantot uz daudz izdevīgākiem nosacījumiem. Pēdējai ir zemākas procentu likmes, ilgāks atmaksas termiņš un garantēta aizņemšanās iespēja pēc tam, kad pieteikums ir apstiprināts. Ātro kredītu pakalpojumi gan, lielākoties, ir pārāki ātruma ziņā, jo to saņemšanas nosacījumi parasti ir vieglāki un naudu kontā var saņemt ātrāk nekā izvēloties kredītlīnijas.

Kam ir paredzēti šie pakalpojumi?

Kredītlīnija un kredītlimits Latvijā gūst aizvien lielāku atzinību. Credit24, Nordcard, Ferratum, Crediton u.c. uzņēmumi aizvien labāk saprot, ka ilgtermiņā labāku atdevi nodrošina pastāvīgie klienti. Rezultātā ir vērojama pāreja no īstermiņa kredītiem un patēriņa aizdevumiem un kredītlīnijām. Tā kā pakalpojumam var pieteikties internetā, tas īpaši piemērots cilvēkiem, kas ir uz Tu ar jaunākajām tehnoloģijām un ir materiāli pietiekami nodrošināti. Šāda pieeja ļauj veiksmīgi konkurēt ar bankām, turklāt strādājot ar ātrajiem kredītiem gūtā pieredze ļauj nodrošināt ātru un kvalitatīvu kredītu pieteikumu izskatīšanas un naudas aizdošanas procesu. Kredītlīnija ir nišas produkts privātpersonām, kas negrib vai nav spējīgi veidot uzkrājumus un grūtā brīdī paļaujas uz aizņemšanos. Aizdevumi ir pieejami dažādi, taču ir labi, ja nav jārīkojas pēdējā brīdī un ir pārliecība par plānu B. Tikmēr, kamēr nauda netiek tērēta aizdevējam nekas nav jāmaksā un tieši šis ir galvenais iemesls, kādēļ ilgtermiņā kredītlīnija varētu kļūt par Latvijā vispopulārāko internetā kredītu. Uz īstermiņa vajadzību apmierināšanu balstītie pakalpojumi, t.sk. SMS kredīts tuvākajos gados, visticamāk, izies no modes, jo tos ar atlaidēm būs izmantojuši lielākā daļa darbaspējīgo iedzīvotāju. Galējo lēmumu par pakalpojuma izmantošanu pieņemiet pēc rūpīgas savu vajadzību un iespēju atmaksāt izvērtēšanas. Aizņemieties atbildīgi.